Będą zmiany limitów prędkości w Polsce?

Będą zmiany limitów prędkości w Polsce?
www.wikimedia.org

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu wydała zalecenie, w którym nalega na zmiany przepisów drogowych w Polsce. Unia chce ograniczenia limitów prędkości nocą oraz na autostradach. Będą zmiany limitów prędkości w Polsce?

 

50 km/h w nocy

Obecnie poruszając się po obszarze zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. W godzinach 23:00 – 5:00 obowiązuje obecnie wyższy limit, wynoszący 60 km/h. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu chce ujednolicenia do 50 km/h tak jak jest to w innych państwach wspólnoty.

 

Projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Nad zmianami przepisów pracuje również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. W projekcie resortu przy okazji nowelizacji prawa dotyczącego m.in. spraw okręgowych stacji kontroli pojazdów zapisano klauzulę ujednolicającą prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę.

Obecnie trwają prace nad dokumentem w resorcie, ale na razie wycofano się z projektu ujednolicenia prędkości.

 

Dlaczego 50 km/h?

Po przekroczeniu tej prędkości znacznie rośnie prawdopodobieństwo, że zderzenie z pieszym będzie dla niego śmiertelne. Jeśli weźmie się pod uwagę tolerancję pomiarową ok. 10 km/h, realna prędkość pojazdów w nocy wynosi 70 km/h.

Warto pamiętać o tym, że od 18 maja 2015 roku po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h można stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze.

W przypadku, gdy winowajca zostanie przyłapany bez prawa jazdy, okres pozbawienia dokumentów będzie wydłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

 

Ograniczenie prędkości na autostradach

To nie jest jedyna istotna planowana zmiana w przepisach. Dąży się do ograniczenia prędkości na autostradach. Obecnie limit prędkości wynosi 140 km/h, a UE chce go zmniejszyć do 120 km/h.

Autostrady były budowane z myślą o prędkości 130 km/h. Przez lata przy budowie dróg obowiązywała tzw. prędkość projektowa na poziomie 120 km/h oraz prędkość miarodajna, czyli taka służąca ocenie elementów drogi pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, na poziomie 130 km/h. W 2011 roku zdecydowano o podniesieniu limitów prędkości na drogach ekspresowych do 120 km/h a na autostradach do 140 km/h.

 

Na podstawie: motofakty.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*