Bezpieczeństwo na drodze – kolejna porcja porad.

Pomyśl zanim zaparkujesz.
Parkowanie stało się realnym problemem dla wielu kierowców, gdyż parkingów dla aut ciężarowych zdaje się być coraz mniej, a organy rządzące w obrębie miast stosują częściej niż dotychczas zakazy parkowania. Nie powinno parkować się ciężarówek na drogach z ograniczeniami prędkości powyżej 50km/h, chyba, że te są wyłączone z ruchu lub wymaga tego sytuacja awaryjna. Jeśli z przyczyn technicznych musimy zatrzymać tam pojazd, należy koniecznie oznaczyć to miejsce w możliwie najbardziej widoczny dla innych użytkowników drogi sposób. Zwracaj bacznie uwagę na znaki zabraniające parkowania. Służby drogowe nie śpią i podczas gdy parkujemy w miejscu, które wydaje nam się legalne, rano może spotkać nas niespodzianka w postaci blokady.
  
Sprawdzaj stan techniczny pojazdu przed i po planowanej podróży.
Poprzez systematyczne inspekcje zdecydowanie zmniejszamy ryzyko wystąpienia awarii i uchronimy się przed dotkliwymi mandatami w razie zatrzymania przez służby kontrolne. Zawsze dokonuj szczegółowej inspekcji na początku i końcu sezonu.

Znaj swój „martwy punkt”.
Jest on bezpośrednim sprawcą 1/3 wypadków między samochodami ciężarowymi i osobowymi. Podczas jazdy miej w świadomości, że nie wszyscy użytkownicy drogi znają twój martwy punkt. Pilnujesz i ich i siebie.

Unikaj pracy na biegu jałowym.
Naukowcy coraz częściej łączą pracę na biegu jałowym ze wzrastającą ilością zachorowań kierowców zawodowych na choroby płuc. Praca na biegu jałowym to również marnotrawstwo cennego paliwa. Jeśli musisz pracować w tym trybie, uchyl okna w kabinie. Nie zostawiaj ciężarówki bez nadzoru i pozwalaj na pracę na biegu jałowym maksymalnie przez 5min.

Zwracaj uwagę na zagrożenia na drodze.
Uszkodzone opony, odpady, krzewy, konary drzew, zwierzęta (nawet te martwe!) są częstym sprawcą ciężkich wypadków. Patrz daleko przed siebie i nie trzymaj się zbyt blisko pojazdu przed tobą, by szybko i skutecznie ominąć zbliżające się zagrożenie

Sprawdź swój zestaw bezpieczeństwa.
Gaśnice, flary, trójkąty, bezpieczniki, etc.
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*