Jak nie zasnąć za kierownicą.

jak nie zasnąć za kierownicą?
Zdjęcie: Wo Me (Flickr)

O problemach z koncentracją za kierownicą pisaliśmy już jakiś czas temu. Dziś mamy dla Was podpowiedź,  jak nie zasnąć za kierownicą. Wg informacji przekazanych przez portal 40ton.net niebawem, pod koniec 2017 roku do sprzedaży trafi urządzenie odpowiedzialne za… budzenie kierowców!

 

Wyprodukowano…na Łotwie!

Urządzenie będzie nosiło nazwę Steer i opracowała je łotewska firma Creative Mode. Cena urządzenia to prawdopodobnie 170 euro za sztukę.

 

Jak to działa?

Urządzenie ma rozbudzać kierowców przy pomocy impulsu elektrycznego, który będzie przekazywany do ciała. Impuls ma być delikatny, ale na tyle silny, żeby uratować kierowcę przed katastrofą.

Ale zaraz zaraz… skąd urządzenie ma wiedzieć, że osoba prowadząca pojazd zasypia? Za budzenie ma być odpowiedzialne szesnaście czujników, które będą umieszczone w tylnej obudowie. Czujniki co dwie sekundy sprawdzą puls kierowcy oraz pocenie się skóry, podobnie jak ma to miejsce w policyjnych wykrywaczach kłamstw. Mają reagować na spowolnienie rytmu serca.

 

Przenośne urządzenie na baterie

Poza czujnikami oraz źródłem impulsu elektrycznego, Steer będzie wyposażony w baterię oraz trzy diody. bateria będzie wymagała godzinnego ładowania co około dwa tygodnie, podczas gdy diody będą pełniły dodatkową funkcję ostrzegawczą.

W momencie gdy zapali się dioda pomarańczowa, a urządzenie zacznie wibrować, kierowca powinien potraktować to jako ostrzeżeniem przed nadmiernym zmęczeniem. Kiedy zaś zapali się dioda czerwona a Steer wystosuje impuls elektryczny, kierowca będzie naprawdę o krok od zaśnięcia.

 

Ciekawi jesteśmy, jak urządzenie sprawdzi się w praktyce.

 

Na podstawie: 40ton.net
1 Komentarz

  1. Mam ten problem, że nie mogę jeździć w długie trasy. Długie podróże mnie męczą. Takie urządzenie to świetny patent, zwłaszcza dla osób, które są zmuszone np. z powodu pracy, spędzać wiele godzin za kółkiem. Jakie jeszcze inne rozbudzacze proponujecie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*