Jak zostać spedytorem, czyli bez pracy nie ma kołaczy!

spedytor - jak zostać

Po krótkiej pauzie, wracamy z kontynuacją naszego cyklu artykułów dotyczących specyfiki pracy spedytora. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda jego dzień, jakie wyzwania mogą przed nim stanąć oraz na jakie wynagrodzenie może liczyć. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak zostać spedytorem – nieustraszonym pogromcą pustych przebiegów?

Wyniki naszego śledztwa są jednoznaczne. Wbrew pozorom, ofert pracy na stanowisko spedytora w Polsce jest dość dużo – praktycznie każde województwo ma wolny wakat do zaproponowania. Co zatem należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w tym zawodzie?

Przede wszystkim, jeszcze zanim podejmiesz pierwsze świadome kroki, które miałyby doprowadzić Cię do realizacji tego marzenia, zastanów się, czy Twój charakter nie przekreśla, bądź nie będą utrudnia rozwoju Twojej kariery. Osoby pracujące na stanowisku spedytora powinny posiadać określone cechy personalne oraz interpersonalne. Cenione są przede wszystkim zdolności organizacyjne i negocjacyjne, charyzma, a także łatwość w nawiązywaniu kontaktów. W tym zawodzie mile widziane są osoby posiadające żyłkę handlowca, odporne na stres, dyspozycyjne, posiadające rozwiniętą wyobraźnie przestrzenną, zdolność myślenia analitycznego i strategicznego. Dodatkowymi umiejętnościami są: podzielność uwagi i perfekcyjna pamięć, dzięki którym wykonywanie określonych formalności spedycyjnych jest szybkie i łatwe.

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać spedytorem wystarczyło ukończyć technikum spedycyjne, liceum transportowe o specjalizacji transport i logistyka, bądź szkołę policealną. Dzisiaj preferowane jest wykształcenie wyższe uzyskane w ramach takich kierunków studiów jak: logistyka i spedycja, transport i spedycja, ekonomia, etc.

Właściwa edukacja to jedynie początek. Śmiało można powiedzieć, że doświadczenie i znajomość specyfiki branży transportowej są bardzo wartościowymi walorami. Przydatne może okazać się również rozeznanie w zakresie sprzedaży oraz obsługi klienta, które w oczach pracodawcy może dodatkowo zapunktować.

Praca spedytora polega na nieustannym komunikowaniu się z kierowcami, klientami, kontrahentami – nie tylko w ojczystym języku. Wobec tego umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym to podstawa, a “ponadprogramowe” zdolności lingwistyczne są jak najbardziej wskazane.

Spedytor to osoba, która powinna nieustannie się kształcić, rozwijać swoje umiejętności, na szczęście ma do tego szeroką paletę narzędzi w formie dodatkowych kursów i szkoleń. Wystarczy chcieć!

1 Komentarz

  1. Przez wiele lat męczyłem się w pracy wykonując zawód, który tak naprawdę mi nie odpowiadał. Rok temu skończyłem podyplomówkę z logistyki, transportu i spedycji na WSKZ-ecie, znalazłem nową pracę i wreszcie odżyłem. Podstawą jest jednak robić to co się w życiu lubi. Warto być otwartym na zmiany i nie bac się jutra… Szkoda, ze tak pozno to zrozumialem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.